Home Staging

Wybór lokalizacji przy zakupie nieruchomości

Kamila Czyżak

Kamila Czyżak

Lokalizacja tuż obok ceny mieszkania jest najważniejszym kryterium w wyborze nieruchomości.  Przez kilka lat pracy w branży deweloperskiej zauważyłam, że w Poznaniu jest bardzo duża przynależność mieszkańców nie tylko do samego miasta, ale przede wszystkim do danej dzielnicy. Osoby mieszkające w jednej dzielnicy od lat, a nawet od dzieciństwa nie są skłonne do zmian i najczęściej szukają lokum w tym samym  fyrtlu. Dlaczego tak się dzieje? Często jest to związane po prostu z przynależnością do danego miejsca, szkołami, do których się chodziło, grupą znajomych oraz rodziną, która  mieszka w okolicy.  Myślę, że takie zjawisko szczególnie widoczne jest w dużych miastach. Na co jednak warto zwrócić uwagę, jeśli taka przynależność do miejsca nas nie dotyczy? Poniżej najważniejsze aspekty, które należy przeanalizować przed wyborem nieruchomości.

Dojazd

Dojazd do pracy to prawdopodobnie pierwsze kryterium, które będziemy analizować przy wyborze mieszkania. Jeśli mamy stabilne miejsce zatrudnienia (a zakładam, że jeśli decydujemy się na zakup nieruchomości to tak jest) to odległość naszego domu lub mieszkania od pracy będzie niezmiernie ważna.  Sprawny dojazd do pracy pozwala zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale i cenny czas. Warto jednak pamiętać, że obecnie mało kto pracuje w jednej firmie przez całe życie, dlatego oprócz dojazdu do aktualnego miejsca pracy należy rozpatrzyć również inne kryteria przy wyborze lokalizacji.

Dostęp do komunikacji miejskiej

Nie każdy porusza się samochodem dlatego dostęp do komunikacji, dzięki której dostaniemy się do najważniejszych punktów miasta również jest bardzo istotnym elementem i wpływa na atrakcyjność danej nieruchomości.  

Szkoły i przedszkola

Rodziny z dziećmi lub młode małżeństwa planujące potomstwo prawdopodobnie wezmą pod lupę obecność takich miejsc jak: żłobek, przedszkola i szkoły, place zabaw.  Zawożenie dzieci do tych placówek to codzienny obowiązek więc będzie to równie ważne, jak dojazd do pracy.

Sklepy i punkty usługowe

Po całym dniu pracy czy też podczas weekendu na pewno będziemy musieli zrobić zakupy spożywcze, pójść do apteki, wysłać list lub odebrać paczkę. Zaoszczędzimy dużo czasu, jeśli najważniejsze punkty usługowe takie jak: apteka, poczta, bank, bankomat, paczkomat będą znajdować się w pobliżu naszej nieruchomości.  Jeśli prowadzimy aktywny tryb życia i dbamy o naszą formę fizyczną dobrze jest też sprawdzić odległość do najbliższej siłowni, fitness klubu i basenu.

Bliskość terenów rekreacyjnych

Odpoczynek to bardzo ważny aspekt naszego życia. Osoby, które lubią aktywnie spędzać wolny czas powinny sprawdzić dostępność terenów zielonych, parków,  lasów i skwerów nieopodal przyszłego mieszkania lub domu. Ten element będzie również szczególnie ważny dla osób posiadających czworonogi i rodzin z dziećmi, aby mieć niedaleko miejsce do spacerowania.

Wybór lokalizacji to bardzo indywidualna sprawa i nie można jednoznacznie określić,  jaka lokalizacja jest lepsza bądź gorsza, gdyż zależy to od indywidualnych potrzeb danej osoby. Inne aspekty będą ważne dla singli, a na co innego zwróci uwagę rodzina z dziećmi, dlatego przed zakupem  należy dokładnie przyjrzeć się okolicy. 

Osobiście uważam, iż wybierając nieruchomość należy również wziąć pod uwagę przyszłość tak, aby jeśli sytuacja nas do tego zmusi móc naszą nieruchomość wynająć lub sprzedać a wybór lokalizacji w tym przypadku będzie kluczowy.

Jestem ciekawa co dla Was jest najistotniejsze przy wyborze nieruchomości Czekam na wasze odpowiedzi pod wpisem 🙂 Do usłyszenia!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Czytaj więcej.