Home Staging

Mieszkanie z ogrodem nabrało nowego znaczenia

Kamila Czyżak

Kamila Czyżak

Uważam, że w obecnej sytuacji  posiadanie mieszkania z ogródkiem nabiera nowego znaczenia. Ja sama, choć jestem  zwolenniczką mieszkań na ostatnich kondygnacjach dzisiaj do swojego męża powiedziałam, że chętnie na taki ogródek bym wyszła (artykuł był pisany w słoneczne niedzielne popołudnie).  W obecnej  dość ciężkiej dla wszystkich sytuacji osoby, które takie ogródki posiadają zapewne doceniają je teraz podwójnie.  Nie będę w tym poście rozpatrywać opcji mieszkania w domu, gdyż ten wariant najczęściej wiąże się z posiadaniem kawałka zieleni, ale chciałabym pochylić się nad wyborem między mieszkaniem na parterze z ogródkiem a mieszkaniem na wyższej kondygnacji z balkonem.

Jako osoba pracująca od kilku lat w branży nieruchomości mogę podzielić klientów na dwie grupy. Pierwsza grupa  to absolutni przeciwnicy mieszkań znajdujących się na parterze, a druga wręcz przeciwnie zainteresowana jest zakupem tylko i wyłączenie mieszkań z ogródkami.  Ta druga jest zdecydowanie mniej liczna i najczęściej są to osoby, które już  wcześniej doświadczyły mieszkania  na parterze.

Nie bez znaczenia  przy wyborze między mieszkaniem z ogródkiem a balkonem jest rodzaj i lokalizacja inwestycji. Jeśli mamy do czynienia z blokiem zlokalizowanym blisko centrum, który jest osaczony dookoła przez inne budynki  a nieopodal przebiega ruchliwa ulica to faktyczne zakup takiego mieszkania na parterze może nie być najlepszym wyborem.  Jednak zupełnie inną wartość będzie posiadało mieszkanie na osiedlu, które jest oddalone od miasta a cała koncepcja inwestycji  zakłada  powstanie przyjaznej przestrzeni dla jej mieszkańców. Takimi mieszkaniami  mogą być szczególnie zainteresowane rodziny z dziećmi, które poszukują alternatywy dla domu za miastem.

Ze swojego zawodowego doświadczenia wiem, że klienci mimo wszystko wystrzegają się lokali na parterze.  Ich obawy  najczęściej związane są z brakiem intymności z powodu sąsiadów z górnych pięter, którzy mogą zaglądać do ich ogródka, co więcej,  boją się również, że  właśnie oni mogą im ten ogródek zaśmiecać. Tym samym zastanawiają się nad sensem posiadania takiej przestrzeni. Dodatkowo  panuje przekonanie, że mieszkania parterowe są chłodniejsze i mniej bezpieczne  z uwagi na łatwy dostęp do lokalu nie tylko z klatki, ale również od strony ogrodu.

Osobiście uważa, że wiele z powyższych obaw jest zasadnych, aczkolwiek tak jak napisałam powyżej należy wziąć pod uwagę  lokalizację inwestycji, w której znajduje się dane mieszkanie.  Wiele mieszkań na parterze posiada w standardzie rolety zewnętrzne albo możliwość ich montażu.  Na spotkaniu z deweloperem warto już na początku zapytać o taką opcję. Dodatkowo zdecydowana większość  firm zapewnia ogrodzenie zielonych przestrzeni przynależnych do danych mieszkań.  Nowe projekty deweloperskie kładą duży nacisk na to, aby mieszkania parterowe były jak najbardziej  interesujące podwyższając nierzadko ich standard w atrakcyjnej cenie.  Ogrody traktowane są jako sposób na odczarowanie złej sławy  lokali znajdujących się na najniższej kondygnacji.

Czy obecna sytuacja wpłynie na przyszłe decyzje zakupowe Polaków ?  Myślę, że na tą chwilę trudno to jednoznacznie stwierdzić  i czas pokaże, czy preferencje klientów się zmienią. Mam jednak ogromną nadzieję, że jeśli tak się stanie będzie to wynikiem osobistych przekonań kupujących a nie wynikiem tak trudnych sytuacji z jakimi obecnie się zmagamy.  Trzymajcie się zdrowo!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Czytaj więcej.