Home Staging

Co to jest standard deweloperski ?

Kamila Czyżak

Kamila Czyżak

Podejmujesz decyzję o zakupie nieruchomości  z rynku pierwotnego.  Przeglądasz portale ogłoszeniowe, odwiedzasz biura sprzedaży deweloperów i w wielu przypadkach  spotykasz się ze stwierdzeniem, że dana nieruchomość będzie wykończona w standardzie deweloperskim.

W gąszczu przekazywanych informacji dotyczących procesu zakupu, terminów, transz, zapisów umowy ten jakże istotny element może gdzieś nam po prostu umknąć. Zdarza się również, że przytłoczeni ilością informacji, które  i tak jest nam często trudno pojąć po prostu boimy się zadać kolejne pytanie.

„Standard deweloperski”  najprościej określiłabym jako stan mieszkania, który  wymaga wykończenia przez klienta.   Trzeba mieć jednak na uwadze, iż u różnych deweloperów może być on odmienny np.

  • u jednego dewelopera może on obejmować parapety wewnętrzne, a u drugiego nie.
  • niektórzy deweloperzy w  mieszkaniach parterowych w standardzie montują rolety zewnętrzne, inni zaś traktują  to jako opcję dodatkowo płatną, która nie wchodzi w skład standardu.

Takich różnic może pojawić się naprawdę wiele, dlatego bardzo ważne jest, aby zapoznać się ze standardem oferowanym przez danego inwestora.

Dla klientów standard wykończenia jest o tyle istotny, że wszystko, co nie zostanie w nim określone, a tym samym wykonane będzie leżało po ich stronie po odbiorze nieruchomości.  Więc jeśli w standardzie deweloperskim nie będzie  napisane, że zostaną wykonane parapety wewnętrzne oznacza to, że będziemy musieli wykonać je we własnym zakresie.  Teoretycznie drugorzędna sprawa a w praktyce jednak dość spory koszt. Kupując mieszkanie  w standardzie deweloperskim ważne jest, aby być świadomym jakie prace czekają nas po odbiorze, zanim jeszcze nasze mieszkanie będzie gotowe do wprowadzenia.  

Aby łatwiej byłoby Wam to zrozumieć, poniżej przygotowałam  kilka głównych elementów, które najczęściej pojawiają się w standardzie deweloperskim:

Powyższą listę możecie porównać ze standardem  danego dewelopera.  Jednak każda firma powinna  w standardzie zawrzeć również informacje dotyczące  materiałów, jakie zostaną wykorzystane przy budowie inwestycji, elementów konstrukcyjnych, a także wykończenia części wspólnych.  Zatem standard wykończenia u dewelopera zapewne będzie dużo bardziej rozbudowany.

Celem tego artykułu jest jednak ukazanie elementów, które związane są  wyłącznie z  wykończeniem samego mieszkania.

Mam nadzieje, że jeśli jesteście  w trakcie poszukiwania odpowiedzi na pytanie, czym jest standard deweloperski, to trafiliście na mój wpis i był on Wam przydatny,  a już w następnym artykule – CHECKLISTA REMONTOWA.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Czytaj więcej.