Home Staging

Lista remontowa

Picture of Kamila Czyżak

Kamila Czyżak

Kupiłaś/ kupiłeś  mieszkanie w standardzie deweloperskim, a teraz czeka Cię remont i urządzanie swojego wyczekiwanego gniazdka? Co więcej, jest to Twój pierwszy remont na taką skalę i przeraża Cię ogrom spraw do ogarnięcia? Wcale Ci się nie dziwie! Ja jednak muszę przyznać, że lubię remonty i od małego brałam w nich czynny udział  dzięki mojej mamie, która cały czas w naszym domu coś zmieniała, malowała i przestawiała 🙂

Dlatego  myśl o kolejnym remoncie, który czeka mnie całkiem niedługo wcale mnie nie przeraża, a wręcz przeciwnie, nie mogę się już go doczekać.  Zdaję sobie jednak sprawę, że niewiele osób tak ma.  Ja jednak jestem z nieruchomościami związana zawodowo od 10 lat, sama przeprowadziłam już przynajmniej trzy  generalne remonty mieszkań, podczas których wiele się nauczyłam, dlatego teraz przychodzę Ci z pomocą! Przygotowałam listę remontową, która uporządkuje sprawy związane z planowanie remontu. Oczywiście procesjonalna ekipa remontowa powinna podpowiedzieć wiele rzeczy, ale nie licz, że zaplanuje remont za Ciebie.  

Zaczynamy od łazienki, bo prawdopodobnie remont zacznie się właśnie od tego pomieszczenia. Dlaczego? Fachowcy to też ludzie, przyda im się łazienka  i dostęp do wody 🙂 Dla mnie osobiście jest to najbardziej wymagające pomieszczenie. Staram się zawsze, aby zastosowane w niej rozwiązania były praktyczne i uniwersalne (np. kolorystyka płytek).

ŁAZIENKA

  1. Płytki ścienne i podłogowe + fugi
  2. Szpachlowanie i malowanie sufitów i ścian niepokrytych  płytkami
  3. Kabina prysznicowa z brodzikiem / wanna + bateria (w przypadku prysznica można zastosować  też odpływ liniowy wówczas brodzik nie będzie potrzebny jednak to rozwiązanie nie zawsze jest możliwe do wykonania)
  4. Zestaw podtynkowy WC (stelaż + miska wisząca + deska + przycisk)
  5. Umywalka (lub zestaw umywalka z  szafką) + bateria
  6. Lustro
  7. Drzwi z podcięciem (specjalne do łazienek) lewe lub prawe. W przypadku łazienki drzwi powinny otwierać się na zewnątrz. 
  8. Miejsce na pralkę (nad pralką można zaplanować miejsce na przechowywanie)
  9. Oświetlenie górne + kinkiety przy lustrze oraz włączniki.  Często stosowane są podwieszane sufitu w celu montażu halogenów.
  10. Zaplanowanie gniazdek  w łazience  (przy lustrze, przy pralce) Polecam, aby przy lustrze znalazło się podwójne gniazdo.
  11. Uchwyt na ręczniki
  12. Miejsce na grzejnik drabinkowy

Z łazienki przechodzimy do serca naszego mieszkania, czyli do salonu, który bardzo często połączony jest z kuchnią. W tej przestrzeni należy również zaplanować miejsce do spożywania posiłków.  Oczywiście najwięcej do zaplanowania będzie w części kuchennej gdzie muszą znaleźć się odpowiednie sprzęty.

SALON + ANEKS KUCHENNY

  1. Sprzęt:  Lodówka, zmywarka,  zlewozmywak z baterią, płyta grzewcza, piekarnik,  okap lub pochłaniacz.  Dodatkowo można pomyśleć nad zabudową mikrofalówki i ekspresu do kawy. Przy planowaniu ustawienia sprzętu należy wziąć pod uwagę ergonomię (w Internecie znajdziecie o tym bardzo wiele informacji) oraz przyłącza wody, kanalizacji, siły i  wentylacji.  Wszystkie sprzęty można zabudować szafkami co zdecydowanie zwiększy estetykę pomieszczenia.  Oczywiście, jeśli macie dużą przestrzeń możecie pomyśleć na wyspą kuchenną. Wskazówki:  Obok lodówki należy zostawić kawałek wolnego blatu, aby móc położyć rzeczy, które z niej wyciągamy. Ze względy na przyłącza wody zlewozmywak umieszcza się blisko zmywarki.  Pod zlewem standardowo planujemy miejsce na śmietnik, warto zaplanować wysuwaną szafkę- bardzo wygodne rozwiązanie.
  2. Wolny blat do przygotowywania posiłków
  3. Szafki kuchenne: górne  i dolne (do wyboru, do koloru)   
  4. Blat kuchenny
  5. Elektryka w kuchni: gniazda do podłączenia wszystkich sprzętów  także gniazda nad blatem.
  6. Przestrzeń między dolnymi i górnymi szafkami kuchennymi
  7. Podłoga przy aneksie kuchennym, najczęściej płytki
  8. Podłoga + listwy przypodłogowe w salonie i jadalni
  9. Oświetlenie górne w salonie i jadalni
  10. Gniazda elektryczne (20-30 cm od podłogi) + włączniki do światła  
  11.  Szpachlowanie i malowanie ścian i sufitów + np. jedna ścina dekoracyjna, czyli element, który nada pomieszczeniu charakter. Na tej ścianie można umieścić np. telewizor i regał.
  12. Miejsce na telewizor + gniazdo elektryczne, TV/SAT, Internet
  13. Zaplanować miejsce na sofę, stolik kawowy, fotel,  szafkę RTV, komodę/regał/ kredens oraz stół do jedzenia z krzesłami
  14. Umiejscowienie grzejnika w połączeniu z meblami
  15. Drzwi – jeśli jest taka potrzeba (lewe lub prawe)

SYPIALNIA 

  1. Szpachlowanie i  malowanie ścian i sufitów
  2. Podłoga + listwy
  3. Miejsce na łóżko, szafę, komodę/ toaletkę
  4. Elektryka: światło górne, oświetlenie i gniazda elektryczne po obu stronach łóżka
  5. Miejsce na grzejnik
  6. Drzwi (lewe lub prawe)

PRZEDPOKÓJ

  1. Szpachlowanie i  malowanie ścian i sufitów
  2. Podłoga + listwy
  3. Szafka na buty + wieszak na kurtki
  4. Jeśli jest miejsce to warto zaplanować szafę – miejsca na przechowywanie nigdy nie za wiele.
  5. Gniazdka elektryczne
  6. Oświetlenie górne + włącznik

Przygotowując się do remontu na pewno niezbędne będzie spotkanie się z fachowcem, aby móc zaplanować remont czyli:

  • Ustalić rodzaje drzwi (prawe lub lewe). Pamiętajcie, że w wielu przypadkach na drzwi trzeba czekać czasem nawet około  4 tygodni, więc warto wybrać i zamówić je z wyprzedzeniem.
  • Wyliczyć ilość płytek potrzebnych do łazienki
  • Policzyć metry kwadratowe podłogi w pokojach
  • Określić ile litrów farby potrzeba do pomalowania całego mieszkania oraz sufitów.
  • Ustalić wymiary kabiny prysznicowej/ wanny, umywalki, stelażu WC tak, aby wszystko w łazience się zmieściło i przy tym dobrze wyglądało.
  • Policzyć ilość gniazdek i włączników
  • Zaplanować ustawienie kuchni, aby móc zamówić meble kuchenne.  Jeśli korzystamy z firmy, która będzie wykonywała dla nas meble na wymiar to na pewno będzie niezbędne spotkanie w celu wykonania pomiarów.
  • Wyznaczyć miejsca oświetlenia górnego w poszczególnych pomieszczeniach oraz miejsca włączników, a także gniazdek elektrycznych.

Muszę przyznać, że powyższą listę przygotowałam z wielką przyjemnością i niedługo sama będę z niej mogła skorzystać.  Stworzyłam dla Was osobny plik do pobrania, który najlepiej wydrukować i zabrać ze sobą na spotkanie z ekipą remontową. Na przygotowanej liście znajdziecie listę produktów, miejsce na zapisane parametrów danego elementu, a także rubrykę na notatki odnośnie ceny i sklepu,  w którym możecie dany produkt kupić.  Jestem pewna, że teraz znacznie łatwiej będzie Wam zaplanować i zapanować nad remontem 🙂 Powodzenia!

Dajcie proszę znać, co sądzicie o przygotowanej dla Was liście w komentarzach poniżej. Będę wdzięczna za wszelkie uwagi i wskazówki 🙂 Do usłyszenia!  

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Czytaj więcej.