Home Staging

Jak sprawdzić dewelopera przed zakupem mieszkania?

Kamila Czyżak

Kamila Czyżak

Jak sprawdzić dewelopera przed zakupem mieszkania?

Zastanawiasz się nad kupnem mieszkania z rynku pierwotnego. Wybierasz lokalizację, a następnie penetrujesz rynek pod kątem inwestycji, które powstają w okolicy.  Kiedy już uda Ci się wybrać  mieszkanie, które spełnia Twoje oczekiwania warto przyjrzeć się bliżej deweloperowi, który buduje daną inwestycję. Co warto wziąć pod lupę i gdzie szukać informacji ?

HISTORIA DEWELOPERA

Zaczynamy od początku, czyli sprawdzamy jak długo na rynku istnieje dana firma. Informacje na ten temat zazwyczaj znajdziecie na stronie internetowej dewelopera, w prospekcie informacyjnym danej inwestycji , w rejestrze CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej) lub w Krajowym Rejestrze Sądowym. Większość tych informacji możecie sprawdzić we własnym zakresie, zanim jeszcze udacie się do biura sprzedaży.   

INTERNET

Internet, czyli źródło informacji na każdy temat. Potocznie mówi się, że  wujek Google odpowie na wszystkie Wasze pytania. Na różnych grupach i forach internetowych roi się od opinii na temat  deweloperów. W wyszukiwarce wystarczy wpisać frazę: „nazwa dewelopera” opinie/ forum.  Dzięki temu powinniście znaleźć pokaźną ilość informacji na temat danego inwestora. Warto jednak wziąć pod uwagę to, że w Internecie znajdziecie w głównej mierze negatywne opinie dlatego, warto to co przeczytacie podzielić na pół i zweryfikować u innych źródeł.

WCZEŚNIEJSZE INWESTYCJE

Jeśli dany deweloper wybudował już wcześniej inne inwestycje to na pewno powinniście bliżej im się przyjrzeć.  Warto odwiedzić dane osiedle, rozejrzeć się,  porozmawiać z mieszkańcami. Jeśli coś było nie tak, to zapewne chętnie  się tym z Wami podzielą. Dobrym parametrem  w sprawdzaniu wiarygodności dewelopera jest weryfikacja terminowości realizacji wcześniejszych inwestycji oraz ilość usterek.

CERTYFIKATY I NAGRODY

Zanim ocenicie po nich dewelopera warto sprawdzić kto dane nagrody i certyfikaty przyznaje i na podstawie jakich kryteriów.  Dobrze o deweloperze może świadczyć przynależność do Związku Firm Deweloperskich.  Zgodnie z podanymi informacjami na stronie  internetowej: „Celem Związku jest zapewnienie korzystnych warunków do prowadzenia działalności deweloperskiej tak, aby rosnące potrzeby mieszkaniowe Polaków mogły być należycie zaspokajane. PZFD czuwa również nad bezpieczeństwem kupujących promując ideę Kodeksu Dobrych Praktyk, który został zaakceptowany przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) i obowiązuje w relacjach firm członkowskich z nabywcami mieszkań .

Członkowie Związku Firm Deweloperskich  : http://pzfd.pl/czlonkowie-pzfd/

FINANSE DEWELOPERA

Przed zakupem  należy zorientować się, czy wybrana nieruchomość budowana będzie ze środków własnych czy z kredytu . Uwaga! To, że dana inwestycja będzie finansowana z kredytu wcale nie oznacza nic złego, wręcz przeciwnie. Jest to dowód na to, że dana firma pozytywnie przeszła weryfikację  banku i potwierdza to jego stabilność finansową. Co więcej, ustawa dewelopera zapewnia Wam możliwość zapoznania się ze sprawozdaniem finansowym dewelopera za ostatnie dwa lata.

 Mam nadzieję, że powyższe informacje będą Wam przydatne i pozwolą na tyle dużo dowiedzieć się o danym deweloperze, że będzie spać spokojniej.  Do usłyszenia!

PS. Zapraszam również na moje moje media społecznościowe gdzie własnie ruszyłam z nowym formatem i pokazuje Wam jak przeprowadzam remont mieszkania.

https://instagram.com/kamilamieszkanka?igshid=11po4suihadpo

https://www.facebook.com/kamilamieszkanka/

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Czytaj więcej.