Home Staging

Protokół zdawczo-odbiorczy przy zakupie nieruchomości

Kamila Czyżak

Kamila Czyżak

Jak ja lubię przygotowywać dla Was takie praktyczne artykuły! Tym razem sporządziłam dla Was protokół zdawczo-odbiorczy. Zanim przejdę do omówienia tego dokumentu, kilka słów o tym, po co on tak naprawdę jest nam potrzebny. Otóż protokół to dokument, który wypełniamy i podpisujemy przy przekazaniu kluczy do mieszkania lub domu.

W przypadku zakupu z rynku pierwotnego to deweloper jest odpowiedzialny za przygotowanie protokołu przekazania lokalu. Jeśli jednak zakup nieruchomości jest z rynku wtórnego (tak jak właśnie w moim przypadku obecnie), to taki dokument należy przygotować samemu. Tak się dobrze składa, że w tym tygodniu uruchomiony został kredyt na zakupioną przez nas nieruchomość, więc postanowiłam podzielić się z Wami protokołem, który przygotowałam na tę okoliczność.

W protokole zawieramy podstawowe informacje takie jak:

  • data i miejsce sporządzenia protokołu
  • adres nieruchomości,
  • dane stron transakcji,
  • ilość przekazanych kluczy
  • kod do domofonu

Co najważniejsze, opisujemy w nim stan i wyposażenie lokalu oraz wpisujemy stan liczników na dzień przekazania. Do protokołu możemy dołączyć również fotografie, które udokumentują wygląda nieruchomości.

Jest to oficjalnie jedyny dokument potwierdzający wydanie nieruchomości na podstawie zawartej wcześniej umowy. Dokument musi zostać przygotowany w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach dla każdej ze stron.

Po przekazaniu lokalu wraz z podpisanym protokołem i aktem notarialnym musimy zgłosić się do zarządcy budynku (w przypadku budynku wielorodzinnego) oraz gestorów mediów w celu przepisania liczników na siebie.

Artykuł krótki, ale treściwy więc podrzucam poniżej link do ściągnięcia protokołu i mam nadzieję, że przy najbliższej okazji z niego skorzystacie. Do usłyszenia!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Czytaj więcej.