Home Staging

Ekspert finansowy, czy warto z niego skorzystać?

Kamila Czyżak

Kamila Czyżak

Na początku chciałabym zaznaczyć, że w poniższym artykule będę zamienne używać pojęć: ekspert,  agent, specjalista,  ale nadal będzie dotyczyło to jednej osoby 🙂

Ciekawa jestem ile/u z Was wie, że korzystając z eksperta finansowego nie będziecie bezpośrednio ponosić kosztów za świadczoną przez niego usługę? Brzmi niewiarygodnie? A jednak !

Pracując w kilku firmach deweloperskich zawsze współpracowałam ze specjalistami ds. kredytów.  Było to duże ułatwienie szczególnie dla mniej zorientowanych klientów, którzy kupując mieszkanie mieli już i tak niezły mętlik w głowie. Zrozumienie przedstawianych przez banki warunków kredowych i to jakie będzie miało to dla nich konsekwencje w przyszłości wcale nie było takie łatwe. 

Z pomocą przychodził wtedy sprawdzony specjalista ds. kredytów, który sprawnie potrafił obsłużyć klienta przedstawiając oferty kredytowe z kilku z różnych banków. Tym sposobem wszyscy byli zadowoleni. Klient nie musiał biegać po kilku placówkach bankowych, deweloper był pewien, że kupujący  będzie dobrze obsłużony a agent miał co robić 🙂

Na spotkaniu z ekspertem analizowana jest sytuacja finansowa klienta oraz kupowana przez niego nieruchomość. Myślę, że najistotniejszą sprawą jest możliwość porównania warunków,  jakie oferują nam poszczególne banki przy obecności specjalisty w tej dziedzinie.  Będziemy mogli porównać m.in. wysokość rat, oprocentowanie, wysokości prowizji dla banku czy wymagane ubezpieczenia. Nie bójcie się zadawać na takich spotkaniach nawet najprostszych pytań, ekspert jest po to, aby rozwiać wszelkie Wasze wątpliwości i pomoc w wyborze najkorzystniejszej dla Was opcji. Kredyt hipoteczny to w końcu zobowiązanie finansowe na kilkadziesiąt lat.

No ale co z zapłatą za taką usługę? Moi mili, wynagrodzenie specjalisty opłaca bank, w którym zdecydujecie się wziąć kredyt. W kosztach kredytu zawarta jest prowizja  dla eksperta i tak samo dla pracownika banku. Więc nawet jeśli nie skorzystacie z jego usług to i tak nie zaoszczędzicie. Niestety wiele osób o tym nie wie i z tego powodu niechętnie podchodzi do tematu konsultacji ze specjalistami, gdyż boją się dodatkowych kosztów. Niemniej jednak ważne jest, aby korzystać z usług zaufanego i wykwalifikowanego agenta, który będzie kierował się Waszym dobrem, a nie wysokością prowizji, jaką może uzyskać. Warto zachować czujność.

Ja sama, choć znam  branżę i nawet miałam epizod w  swojej karierze zawodowej  pracy w banku, to kupując mieszkanie na kredyt korzystałam z zaufanego specjalisty. Teraz wspominamy to ze śmiechem ale sytuacja niestety nie była taka prosta w moim przypadku i gdyby nie jego doświadczenie to prawdopodobnie kredytu bym nie uzyskała i tym samym traciła wpłacony zadatek…

Jeszcze raz podkreślam, że niezmiernie ważne jest, aby była to sprawdzona osoba. Poczytajcie na forach, popytajcie znajomych, którzy jakiś czas temu kupili nieruchomość czy mogą z czystym sumieniem kogo polecić. Szukajcie opinii na temat konkretnego eksperta, a nie firmy. W tym przypadku ważny jest dana osoba i jego kompetencje, a nie firma, w której pracuje.   

Sama osobiście wyznaję zasadę, iż nie trzeba (a nawet nie ma możliwości!) być specjalistą w każdej dziedzinie, ale ważne jest, aby znać osoby, które w danej dziedzinie się specjalizują.

Aaa i na koniec chciałabym obalić taki kredytowy mit. To, że od 10 czy 15 lat masz konto w jednym banku wcale nie oznacza, że właśnie ten bank będzie miał dla Ciebie najkorzystniejszą ofertę kredytową 🙂 Do usłyszenia, 3majcie się zdrowo !

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Czytaj więcej.