Jak wielu/e z Was wie od lat pracuję w branży deweloperskiej. Jednak bardzo często, kiedy mówię nowo napotkanym osobom lub znajomym, że pracuję u dewelopera na ich twarzy pojawia się dziwny grymas i chwilę później pytanie: „Czyli zajmujesz się sprzedażą nieruchomości?”. Odpowiedź brzmi i tak i nie, gdyż nie zajmuję się sprzedażą wszystkich nieruchomości, ale tylko tych, które buduje dana firma deweloperska. Tym samym można powiedzieć, że deweloper to przedsiębiorca, który buduje nieruchomości (mogą być to zarówno mieszkania, domy, jak i powierzchnie komercyjne), a następnie sprzedaje je przez swoje biuro sprzedaży i zatrudnionych w nim pracowników. I tym właśnie zajmuję się ja, Mieszkanka J Z racji tego, że deweloper sprzedaje nowe mieszkania mamy do czynienia z Rynkiem Pierwotnym co szczegółowo opisałam w poście:
http://mieszkanka.com.pl/rynek-wtorny-czy-pierwotny/ Przypominam, że przy zakupie bezpośrednio od dewelopera nie będziemy ponosić kosztów prowizji.
Są też wyjątki od reguły, gdyż nie każdy deweloper posiada swoje biuro sprzedaży i wówczas sprzedaż swojej inwestycji powierza doświadczonemu pośrednikowi. Więc kim właściwie jest pośrednik w obrocie nieruchomościami? Jest to osoba, która w swojej ofercie może mieć nowe mieszkania od dewelopera, ale w większości przypadków Pośrednik zajmuje się sprzedażą mieszkań używanych, czyli z rynku wtórnego. Co więcej, pośrednik to osoba, która nie tylko zajmuje się sprzedażą mieszkań/domów, ale również poszukuje nieruchomości dla swoich klientów. Poniżej przykład:
Państwo Kowalscy mieszkają w dużym domu pod miastem, który chcieliby sprzedać, aby kupić dwupokojowe mieszkanie w bloku bliżej centrum. W tym celu zgłaszają się do poleconego biura pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Pośrednik będzie miał za zadanie znaleźć klienta na zakup domu od Państwa Kowalskich, a następnie wyszukać nowe mieszkanie spełniające wymagania swoich klientów. Oczywiście pośrednik może poszukiwać mieszkania dla klientów zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. W przypadku korzystania z usług pośrednika będzie niezbędne podpisanie umowy oraz ustalenie jego wynagrodzenia za wykonaną pracę.
Skorzystanie z usług pośrednika poleca się szczególnie osobom, które nie mają zbyt dużej wiedzy na temat rynku nieruchomości albo po prostu nie dysponują czasem, aby się tym zająć. Pośrednik powinien sprawdzić w naszym imieniu stan prawny zakupywanej nieruchomości oraz koordynować wszelkie działania zarówno strony sprzedającej, jak i kupującej zmierzające do podpisania umowy kupna- sprzedaży nieruchomości.
A Wy czy macie jakieś ciekawe doświadczenia w zakupie nieruchomości od dewelopera lub pośrednika ? Zapraszam do dyskusji pod postem lub na moich mediach społecznościowych.