Księga wieczysta (KW) to podstawowe źródło informacji na temat stanu prawnego nieruchomości. Osobiście, jeśli jestem zainteresowana danym mieszkaniem, to zaraz po jego obejrzeniu wstępnie pytam właściciela lub pośrednika o stan księgi wieczystej, a następnie proszę o jej numer, abym mogła sama to zweryfikować. Obecnie sprawa jest bardzo prosta, gdyż można zrobić to przez portal Internetowym Ministerstwa Sprawiedliwości: https://ekw.ms.gov.pl/.
W ten sposób możemy sprawdzić przed podpisaniem umowy, czy dana transakcja jest bezpieczna, a jeśli nie czujemy się pewnie, to warto skonsultować i sprawdzi treść KW np. z Notariuszem.
Księga wieczysta składa się z następujących części:
DZIAŁ I- 0. – OZNACZENIE NIERUCHOMOŚCI
W dziale I-0 znajduje się adres nieruchomości, powierzchnia i opis lokalu.
DZIAŁ I -SP. – SPIS PRAW ZWIĄZANYCH Z WŁASNOŚCIĄ
W dziale I-Sp znajdziemy informacje odnośnie wielkości udziału w nieruchomości wspólnej związanego z danym lokalem, a także jakie prawa przysługują właścicielowi lokalu.
DZIAŁ II – WŁASNOŚĆ
Jak sama nazwa wskazuje, w tej części znajdziemy informacje na temat obecnego właściciela nieruchomości.
DZIAŁ III – PRAWA, ROSZCZENIA I OGRANICZENIA
W tym dziale zawarte są informacje na temat obciążeń nieruchomości, np. służebności gruntowych, a także praw i roszczeń wobec nieruchomości. Istotny dział dla przyszłego nabywcy.
DZIAŁ IV – HIPOTEKA
Równie ważny dział dla przyszłego nabywcy, z którego można dowiedzieć się, czy dana nieruchomości obciążana jest hipoteką, a jeśli tak to w jakiej wysokości.
Na początku każdego działu mogą być zawarte również wzmianki. Jest to dla nas informacja, że w księdze wieczystej nastąpią zmiany, jednakże sąd ich jeszcze nie rozpatrzył i nie wpisał do księgi. Wyjaśnienie tych wzmianek oraz informacje czego one dotyczą również należy sprawdzić. Niestety w dużych miastach wzmianki przez sąd mogą być rozpatrywane nawet kilka miesięcy.
W przypadku nowych mieszkań, które są np. jeszcze w budowie powinniście poprosić dewelopera o numer księgi gruntowej, na której posadowiony będzie budynek, gdyż księga wieczysta na dany lokal mieszkalny powinna być założona wnioskiem do sądu złożonym przez Notariusza w momencie podpisywania aktu notarialnego przenoszącego własność na nabywcę.
Brak księgi wieczystej może mieć miejsce również w przypadku spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu i przy zakupie takiej nieruchomości również notariusz może złożyć wniosek do sądu o założenie KW, o ile nie ma żadnych przeciwwskazań ku temu, co też należy wcześniej zweryfikować. Czynność związaną z założeniem KW można także wykonać osobiście po podpisaniu aktu notarialnego w sądzie właściwym dla danej nieruchomości. Ja jednak polecam skorzystać z Notariusza, gdyż nie tylko zaoszczędzimy dzięki temu czas, ale będziemy też pewni, że wszystko zostało wykonane poprawnie.