Nikogo nie powinno już dziwić, że kupując mieszkanie z rynku pierwotnego, czyli od dewelopera będziemy je wybierać jeszcze na etapie budowy. Myślę, że obecna sytuacja (koronawirus) także tej kwestii szczególnie nie zmieni zwłaszcza w dużych miastach i najatrakcyjniejsze mieszkania nadal będą sprzedawane jeszcze na etapie prac budowlanych, ale dzisiaj nie o tym 🙂
W tym artykule chciałabym Wam przybliżyć sprawę zmian lokatorskich w mieszkaniach. Osobiście uważam (reprezentując stronę dewelopera), że zanim zaplanujecie jakiekolwiek zmiany w mieszkaniu przed jego odbiorem, należy porozmawiać z deweloperem, jakie w ogóle są możliwości w tym zakresie. Dzięki temu unikniecie nieporozumień i rozczarowania podczas oczekiwania na odbiór mieszkania.
To, że dany budynek czy mieszkanie nie zostało jeszcze wybudowane wcale nie oznacza, że wszystkie zmiany w mieszkaniu będą możliwe do wykonania przez dewelopera. Ze strony klienta sprawa wydaje się prosta. Skoro coś jeszcze nie istnieje to, dlaczego niby miałby być problemem z wybudowaniem np. ścianek działowych w innym miejscu lub wykonania instalacji według własnego projektu. Teoretycznie wydaje się, że to faktycznie nie jest problem, ale ze strony dewelopera wygląda to znaczenie inaczej i wszystko zależy od polityki danej firmy. Niektórzy deweloperzy posiadają osobne działy zmian lokatorskich, oferują konkretne rozwiązania lub warianty do wyboru i w tym wypadku za dopłatą według ustalonego cennika można wykonać zazwyczaj bez większych problemów dane zmiany.
Są również takie firmy, które wykonują tylko drobne zmiany lokatorskie lub nie wykonują ich w ogóle. Jest to często związane z umowami z podwykonawcami ustalonymi na zakres prac do wykonania i wówczas zmiany w projekcie nie mogą być wykonywane na etapie budowy lub mogą być one dosłownie symboliczne. Z punktu widzenia klienta są to zmiany w jednym mieszkaniu, z punktu widzenia dewelopera jest to 20, 50, 100 lub więcej mieszkań. Tak naprawdę wymaga to zatrudnienia dodatkowej osoby, która będzie czuwała nad wykonywanie zmian.
Pocieszenie jest jednak takie, że zmiany będziecie mogli wykonać po odbiorze zgodnie z waszymi potrzebami, musicie mieć jednak na uwadze, iż wprowadzenie zmian we własnym zakresie powoduje utratę gwarancji co również warto omówić i potwierdzić z deweloperem.